گرافیست چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند؟

قبل از آنکه توضیح دهیم گرافیست چه کسی است ، اول از همه این موضوع را مطرح میکنیم که فریلنسر کیست و سپس فرلنسر گرافیست چه کسی است ؟ با ما همراه باشید .

فریلنسر کیست؟

فریلنسر فردی است که به صورت پروژه‌ای از طریق سایت های اینترنتی سفارش می پذیرد و کار انجام می دهد. امروزه جوانان زیادی در کشور عزیزمان ایران به صورت فریلنسری کار می کنند و تعداد آنها رو به افزایش است. فریلنسرها به دلایل متفاوتی دورکاری را به کار در سازمان یا شرکت خاصی ترجیح می دهند.فریلنسرها دارای آزادی و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایرین هستند و در واقع خودشان رئیس خودشان هستند.

فریلنسرها به دورکاری و کار در منزل علاقه دارند و ترجیح می دهند که درگیر رفت وآمد کاری از منزل به شرکت و برعکس نشوند.کسی نمی تواند فریلنسرها را از کار اخراج کند و هیچ گاه بیکار نمی شوند.فریلنسر قادر است به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار کند.
به کارهایی که در خانه و به صورت آنلاین و به صورت دورکاری انجام می شود، فریلنسینگ گفته می‌شود.

فریلنسر گرافیست کیست؟

فریلنسر گرافیست کیست؟

فریلنسر گرافیست به کسی گفته می شود که خدمات هنری، گرافیکی، تبلیغاتی و… را برای افرادی که نیاز به این خدمات دارند، انجام میدهد. فریلنسرها ساعت کاری انعطاف پذیری دارند و به اختیار خود پروژه می گیرند و در هر محیطی که بخواهند کار می کنند. فریلنسر گرافیست بسیار راحت از طریق سایت های فریلنسری نظیر پونیشا پروژه سفارش می گیرد و به مشتریانش در این سایت ها خدمات ارائه می دهد و دستمزد دریافت می کند.

فریلنسر گرافیست

فریلنسر گرافیست چه خدماتی برای مشتریانش انجام میدهد؟

گرافیست فردی است که هدفش از خلق آثار هنری این است که پیامی را به مخاطبان یا مشتریانش منتقل کند یا تمایل آنها را برای انجام کاری افزایش دهد. شرکت معمولاً گرافیست برای آفرینش هویت بصری برند خود و اموری نظیر طراحی وب سایت، طراحی بسته بندی محصول، طراحی لوگو و…استخدام می کند. گرافیست فریلنسر خدماتی نظیر صفحه آرایی، تایپوگرافی، برندسازی، عکاسی و..انجام می دهد.

اشتغال گرافیست ها در سایت های فریلنسری در کشور ایران

گرافیست ها بسیار در سایت های فریلنسری فعال هستند. پروژه های طراحی و گرافیکی نیز در این سایت ها اندک نیست و می تواند دستمزد مناسبی برای افراد هنری به ثمر آورد. افرادی که تسلط به گرافیک و هنرهای تجمسی دارند، می توانند در کشورهای اروپایی و آمریکایی درآمد بسیار بیشتری کسب کنند و راحت تر امرار معاش کنند.

گرافیست باید درباره چه چیزهایی با مشتری صحبت کند؟

گرافیست باید سوالات خاصی از مشتری بپرسد تا بتواند طرح مورد دلخواه مشتری را متناسب با سلیقه او به مشتری ارائه دهد و این طرح پیام مورد نظر مشتری را به دیگران برساند. گرافیست برای برآورده کردن این هداف باید سوالات زیر را از مشتری سوال کند.

مخاطبین فریلنسر گرافیست

چه کسانی در چه گروه (سنی، شخصیتی و شغلی) مخاطب مورد نظر شما هستند؟

گرافیست باید بداند این طرح گرافیکی برای چه گروه از افراد است و می خواهند به کدام دسته از مردم پیام رسانی کنند. اگر گرافیست از مخاطبان مورد نظر مشتری اطلاعاتی داشته باشد، آنگاه می تواند پیام را در قالب گرافیکی که با خواسته مشتری هماهنگ باشد و با مخاطب ارتباط برقرار کند، طراحی نماید. بنابراین باید طراحی طرح گرافیکی به گونه ای انجام شود که بیشترین تعداد ممکن از مخاطبان هدف را به خود جذب کند.

شما با ارائه طرح گرافیکی قصد دارید چه پیامی را برسانید؟

هر طرح گرافیکی محتوا خاصی دارد و پیام خاصی در آن محتوا نهادینه شده است. گرافیست باید بداند چه پیامی قرار است به مخاطب منتقل شود تا بتواند طرحی برای انتقال آن پیام به مخاطبان ارائه کند. طراحی های گرافیکی با استفاده از رنگ های متضاد بسیار تاثیر گذار است و گرافیست ها از متدهای گوناگون برای اثربخشی طرح ها استفاده می کنند.

طرح گرافیکی

طرح گرافیکی چه مشخصاتی دارد یا خواهد داشت؟

گرافیست با متدهای گوناگون و متفاوت قابلیت ارائه طرح های گرافیکی را به مشتری دارد و می تواند آنها را در قالب های زیبا ارائه دهد. طرح پایانی می تواند یک بروشور چندصفحه ای یا یک تراکت یک صفحه ای باشد.

شما برای اینکه کارتان پیشرفت کند و تایید مشتری را بگیرد باید بدانید که دقیقاً طرح موردنظر مشتری چه مشخصاتی دارد. اگر شما بدانید که مشتری چه طرحی از شما می خواهد، شما قادر خواهید بود که زمانبندی و هزینه مناسب برای انجام پروژه را درنظر بگیرید و طرح مناسبی ارائه کنید.

گرافیست ها در این رابطه با بسیاری از مشتریان مشکل پیدا می کنند زیرا بسیاری از مشتریان نمی دانند طرح گرافیکی آنها در چه قالبی باید آماده شود تا بهتر نمایش داده شود. گرافیست حرفه ای بهترین مشاور برای مشتریان خود است زیرا او راهنمایی و مشاوره دقیق به مشتریان خود می دهد تا آنها بتوانند بهترین قالب را برای طرح دلخواه خود انتخاب نمایند.

اگر بفهمید طرح گرافیکی چه مشخصاتی دارد، دیگر لازم نیست خود را برای پی بردن به ابعاد کار، کیفیت کاغذ، تعداد صفحات و تعداد کپی مورد نیاز ازیت کنید زیرا جواب تمام این سوالات مشخص خواهد شد.

پیشنهاد مقاله مفید : آزادکاری یا فریلنسرینگ چیست ؟

هزینه و زمان

مشتری برای اجرای پروژه چه مقدار هزینه می خواهد انجام دهد؟

گرافیست باید بداند مشتری چه مقدار می خواهد بر روی این پروژه هزینه کند و اگر نمی داند باید از مشتری بپرسد و جواب دقیقی بگیرد. اگر مشتری جواب دقیقی نداد، سعی کنید با سوالات حاشیه ای پیرامون این مساله جواب سوالتان را بگیرید زیرا در غیر این صورت مشتری با چانه زنی سعی در عدم پرداخت بسیاری از هزینه ها می کند و بودجه واقعی خود را برای انجام پروژه طراحی گرافیکی تا آخر پروژه اعلام نمی کند.

گرافیست ها برای انجام یک پروژه گرافیکی زحمت بسیاری می کشند و وقت بسیاری صرف می کنند اما مشتریان بسیاری کار آنها را ساده می پندارند و معتقدند نباید هزینه زیادی برای آن پرداخت کرد. اجرای یک طرح گرافیکی به زمان زیاد،صبر و نوآوری نیاز دارد تا خروجی آن مورد پسند مشتری قرار گیرد. هزینه هر کاری متناسب با ارزش خروجی و زحمت آن کار است بنابراین گرافیست برای هر طرحی متناسب با کار انجام شده مبلغ مشخصی دریافت می نماید.

آیا زمان مورد نیاز برای ارائه طرح، مورد قبول گرافیست و مشتری واقع شده است؟

گرافیست حرفه ای با استفاده از نرم افزارها و ابزارهای کار خود می تواند در مدت مشخصی پروژه را تمام کند اما باید این زمان را از قبل تعیین کند و با مشتری هماهنگ کند تا هر دو برای اتمام کار در آن مدت موافقت کنند. گرافیست معمولاً دوست دارد زمان کار طولانی تر باشد تا در ساعات منعطف تری با تلاش بیشتر بتواند کار را تمام کند. گرافیست تمایل دارد پروژه هایی با مدت زمان کم تر که سود مالی کمتری نیز دارند را ابتدا انجام دهد و اگر زمان زیادی داشته باشد به سراغ پروژه های بزرگتر می رود.

نتیجه گیری:

هنر گرافیک دست آورد فکر و اندیشه هنرمندی است که بعد از طرح ریزی و اتود اولیه آن فعالیت را انجام می دهد.

گرافیست یک هنرمند است و با داشتن مهارتهای متفاوت در حرفه شغلی اش می تواند فعالیت کند و آثار گرافیکی ارزشمندی خلق کند. شما می توانید اثری خلق کنید و از انجام کارتان لذت ببرید. آینده شغلی یک گرافیست در ایران به مرور زمان در حال بهتر شدن است. به نظر می رسد شغل معلمی برای تحصیل کنندگان این رشته بسیار مناسب باشد و حقوق خوبی هم داشته باشد. به صحبت های منفی دیگران درباره گرافیک چندان توجه نکنید و اگر به این رشته علاقه دارید، حتماً به تحصیل و کسب و کار در این حرفه بپردازید.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Add Comment *

Name *

Email *

Website *